Uživatel nepřihlášen
silenyhrac
RSS kanál blogu
Píše: silenyhrac - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Resident Evil 7 - vysvětlení příběhu

Pátek 17.2.2017 09:56 - Autor: silenyhrac
To se mi líbí

Následující článek je spoilerem popisujícím dění v Resident Evil 7 včetně toho, co mu předcházelo.

Něco jsou fakta, zbytek mé domněnky a text hodlám aktualizovat dle případných komentářů a připravovaných DLC.

-----

Pozadím celého příběhu je konkurenční boj dvou "zlých" organizací zabývajících se vývojem biologických zbraní. První, "neznámá organizace", stojí za stvořením mysl ovládajících bio-zbraní série A až D a jejím nejnovějším počinem je bio-zbraň série E, označená jako E-001. Touto organizací je možná japonská Tentsu. Druhou organizací je znovuzrozená Umbrella, která po zjištění, co "neznámá organizace" vyvinula, se jí snaží E-001 zbraň sebrat. V reakci na to se "neznámá organizace" rozhodne přemístit E-001, jenž má podobu desetileté dívky Eveline, ze stávajícího výzkumného střediska do bezpečí své americké centrály. Transport probíhá v utajení, Evelin cestuje na lodním tankeru za doprovodu dvou pracovníků "neznámé organizace", agenta a ženy jménem Mia, jenž je manželkou hlavního hrdiny Ethana.

Ethan netuší, že Mia pracuje pro "neznámou organizaci". Ví jen, že odjela pracovat na nějakou loď coby opatrovnice dítěte.

"Neznámá organizace" vyvinula Evelin skrze působení jakési houbovité substance na lidské embryo a poté nechala Evelin dorůst do věku deseti let, aby mohla svým vzezřením co nejlépe splynout s davem při bojovém nasazení.

Z Evelin se stává bio-zbraň, přestane-li se jí pravidelně podávat stabilizační sérum. Evelin poté dokáže (zachce-li se jí) ve svém okolí šířit sporovitou infekci, uchycující se na předmětech a pronikající do organismu zvířat i lidí. Uchycené spory rostou do podoby houbovito plísňových struktur, které může Evelin tvarovat do tzv. molded kreatur disponujících regenerací, odolností, silou a pudem sebezáchovy projevujícím se v útoku na vše živé okolo. Vniknou-li spory do zvířecího či lidského organismu, postupně mění buňky svého nedobrovolného hostitele v houbovito plísňové struktury, které časem odumírají, kalcifikují a postižený obvykle do deseti minut zemře (celé jeho tělo zkamení). Rychlost kalcifikace závisí na množství spor, kterým je napadený organismus infikován. Zasáhne-li Evelin svou oběť "plnou silou", dochází ke zkamenění během několika vteřin. Je-li však oběť infikovaná malým množstvím spor, bude proměna buněk pozvolná (řádově léta) a celý proces sestává z několika fází. Během první fáze vypadá infikovaný navenek normálně, ale získává schopnost regenerace těla a jeho mysl začíná ovládat Evelin, což se projevuje halucinacemi, ve kterých postižený vidí a slyší Evelin coby ducha ve svém okolí. V druhé fázi Evelin hostitele ovládá po krátké časové okamžiky, během nichž se ho snaží zlomit nucením k sebetrýznění a agresivnímu napadání ostatních. Ve fázi třetí je hostitel zcela podroben vůli Evelin a ta jej (aniž by to bylo ze strany "neznámé organizace" plánováno) přiměje stát se členem její rodiny, kterou nikdy neměla, ale vnitřně po ní touží. V tomto zachází tak daleko, že nutí podvolené osoby unášet další lidi, které následně nakazí v naději, že tím svou rodinu rozšíří. Členové rodiny však nemají věčného trvání a časem u nich dochází k fázi čtvrté, ve které se mění v molded stvůry nebo rovnou přeskočí do fáze páté, proměňujíc se v rozměrově a silově větší monstra. Šestou, závěrečnou fází je smrt. Poznámka: Hra se o nějakých fázích nezmiňuje - vymyslel jsem je pro snazší popis toho, s čím se hráč ve hře setká.

Nemá-li v sobě nakažená osoba příliš mnoho proměněných buněk, může být vyléčena podáním léku vyrobeného z tkání biologické zbraně série D či E, tedy i z tkáně Evelin. Vyléčený však nezískává imunitu (díky léku mu jen odumřou postižené buňky) a může být znovu nakažen. Zda-li léčivé sérum z D série působí jinak než z E série, nevím.

Evelin však není dokonalá. Bez pravidelného podávání stabilizační látky extrémně rychlé stárne a také, jak bylo zmíněno, má v sobě silnou touhu po rodině, což se projeví už na lodi, kde svůj doprovod začne považovat za rodiče. Mie ani agentovi se to nelíbí, což Evelin sdělí, ta se rozčílí, uteče a bez stabilizačního séra se začne projevovat coby bio-zbraň. Infekce se rozšíří po lodi, posádka umírá, Evelin usmrtí i doprovodného agenta, dojde k výbuchu a tanker ztroskotá v louisianských močálech poblíž sídla Bakerových.

Rodinu Bakerů tvoří Jack, jeho manželka Marguerita, syn Lucas a dcera Zoe. S výjimkou Lucase jsou to spořádaní lidé. Z Lucase vyrostl vlivem vrozené nemoci sadistický vrah (již v dětství, při oslavě svých narozenin, zavřel kamaráda na půdu a nechal ho tam zemřít).

Po ztroskotání tankeru Jack nalezne Miu s Evelin a přivede je na farmu. Evelin Bakerovým oznámí, že přináší dar a všechny nakazí. Znovuzrozená Umbrella vidí co se děje a uvědomí si, že pozemky  Bakerů se neplánovaně staly testovací zónou pro sledování chování Evelin. Agent Umbrelly a dost možná přímo Chris Redfield, nabídne Lucasovi lék výměnou za hlášení o dění na statku. Lucas nabídku přijímá, je vyléčen a Umbrelle posílá informace z laboratoře zřízené v podzemním dole nedaleko farmy. Jack a Marguerita jsou pod kontrolou Evelin. Ta je nutí unášet turisty a tuláky, ze kterých se snaží vytvářet další členy své rodiny. V tomto však není úspěšná - ovládnout mysl podrobovaného, klade-li velký odpor, asi nedokáže a tak její pokusy končí smrtí oběti (to když se na ni Evelin naštve) nebo je nechá, ať se promění v molded či je předhodí Lucasovi nebo Jackovi.

Lucas si na svých obětech uspokojuje své sadistické touhy (nechává je umírat mezi nástrahami ala film Saw). Jack je na tom podobně, své oběti zřejmě mučí, vraždí a porcuje. Výsledek pak všichni tři (i Marguerita) s chutí pojídají.

Do toho vstupuje hlavní hrdina Ethan, jehož nezvěstná manželka mu překvapivě po třech letech pošle mail, ať za ní přijede na farmu Bakerových. Ve skutečnosti však mail poslala Evelin v okamžiku ovládnutí Mii. Plánuje tímto rozšířit svou rodinu o Ethana a zároveň u Mii zmírnit odpor vůči rodině, když tam bude mít manžela.

Ethan tedy dorazí na farmu, čímž se ocitne v dosahu Evelin a je infikován. Evelin za tři roky bez podávání stabilizátoru zestárne natolik, že skončí na vozíku. Ethan se setká s Miou, hovoří spolu a plánují útěk. Tímto však naštvou Evelin, která se pokusí skrze ovládnutou Miu jejího manžela zabít. Ethan přežije díky nabyté schopnosti regenerace. Objevuje se Zoe, jenž Ethanovi přicvakne amputovanou ruku zpět k tělu a nasadí mu codex "hodinky", které mají jinak ve výbavě agenti "neznámé organizace" (asi je dostala od Mii). Zoe po Ethanovi chce, aby na farmě našel bývalé bio-zbraně série D. Ty mají podobu mumifikovaných dětí a na statek je asi přinesli Bakerovi, kteří je našli na ztroskotané lodi. Zoe hodlá z mumií vyrobit lék na infekci (Mia jí nejspíš řekla jak na to).

Ethan mumifikovanou D zbraň najde a kus z ní předá Zoe. Ta vyrobí lék, kterým je následně vyléčena Mia a zabit Jack (byl v pokročilém stádiu infekce, kdy podání léku vede k usmrcení). Poznámka: Margueritu proměněnou v monstrum usmrtí Ethan prostým ustřílením. Dále se Ethan pokusí lékem z bio-zbraně série E, tedy z tkáně Evelin, ji samotnou zabít, což se mu však nepovede. Způsobí jen mutaci, během které se Evelin promění ze stařeny v kreaturu vzešlou pohlcením všech houbovito plísňových struktur z okolí. Vzniklé monstrum se Ethanovi podaří zabít díky léku v nábojích pistole Alberta Weskera, kterou mu shodí Chris Redfield.

Závěr je ten, že Evelin, Jack a Marguerita jsou mrtví, osud nakažené Zoe i vyléčeného Lucase není znám a Umbrella odváží nakaženého Ethana s vyléčenou Miou neznámo kam.

Otázka: Výše popsané nevysvětluje, proč se v Ethanovi nákaza rozvíjí tak pomalu. Proč Evelin, která se ho snaží zabít skrze Miu i Bakerovi, proč s ním nedokáže skoncovat přímo, tedy nakažením maximálním množstvím spor?

Odpověď: Evelin se asi snaží Ethana zabít jen v návalech vzteku - když si uvědomí, že s Miou by pro ni mohli být ideální rodiče, jenže to Ethan odmítá. Evelin to vždycky vytočí, na Ethana skrze některou z infikovaných osob zaútočí, Ethan to přežije a Evelin se poté na přechodnou dobu sklidní doufaje, že po tomto už bude Ethan k vytvoření rodiny svolný.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 6 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Resident Evil 7 - vysvětlení příběhu
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

O autorovi blogu

silenyhrac

Vytvářet bodovanou kolekci oblíbených her je těžké, popíšu proč:

Vyhledávám hry s atmosférou (obraz + zvuk), plynulostí (ve smyslu technického zpracování) a hratelností (zábava + výzva) a to v uvedeném pořadí.

Krom atmosféry, plynulosti a hratelnosti dávám extra body za coop (ve kterém je třeba si pomáhat, ne jen společně střílet). (Multiplayer takřka nehraju).

Body odečítám, je-li žánr odlišný od mnou preferovaného, jímž je FPS.

Příklady - mám dvě stejně dobré hry (co se atmosféry, plynulosti a hratelnosti týká):

FPS a TPS => zvítězí FPS.

FPS bez coopu a TPS s coopem => nezvítězí žádná, obě jsou stejně dobré.

Umístěním hry například na třetí příčku (dostane 8/10) vyjadřuji, jak moc ji mám oblíbenou vůči všem odehraným hrám, zároveň však může jít o mou nejoblíbenější hru v kategorii například "závodní" a na třetí místo v celkovém pořadí klesla jen proto, že kategorie závodní není mou nejoblíbenější.

Co se plynulosti týká, některé hry to odnesou kvůli staršímu PC (Intel Core 2 Quad Q9650 3000Mh, AMD Radeon HD 7950 3GB, 8GB RAM).

Dále body ubírám za krátkost titulu, nedodržování konzistentní herní logiky po celou hru, za nepoměr sebratelných předmětů k jejich následnému zužitkování...ale to by bylo na dlouhé psaní.

Situace je o to komplikovanější, že dle výše popsaného dostanu nějak obodované hry a ty následně podrobím druhému hodnocení, tentokrát dle toho "jak moc mám chuť si danou hru: zahrát znovu, zahrát si ji okamžitě, zahrát si ji kdykoli .. a nejenom zahrát, ale znovu u ní vydržet a dohrát ji". Je jasné, že toto druhé hodnocení preferuje hry jednodušší (s jednoduchým ovládáním, jednoduchými mechanikami, jednoduchým příběhem a s instantní hratelností). Ve finále se tak třeba z původně desítkové hry dle prvního hodnocení stane osmičková a to jen proto, že se mi znovu příliš nechce strávit v ní dalších padesát hodin.

Přidáváním a strháváním bodů se snažím co nejlépe definovat svůj výsledný herní žebříček. Nejde o výčet kladů a záporů daných her, který by měl sloužit ostatním coby ne/doporučení. Ne. Jde pouze o vyjádření, kterak tyto hry působí na mě, co z nich ve mně vyvolává pozitivní a negativní emoce. Jde tedy o vystižení sebe skrze své oblíbené hry (řekni mi co hraješ a já ti povím, jaký jsi ;-).

Žebříček je momentálně jen nástřelem ...  nad hrami se chci zamyslet, přidat další a pořadí pozměnit.

-----

Condemned: Criminal Origins 7/10

Založit herní BLOG